+90 212 629 04 33
Repar Talep Doğrultusunda Kitap Üretimine Başlıyor
06.05.2016 14:55

Aras Grup @drupa 2016


Hamdi Kaymak: "Impremia IS29 inkjet baskı makinesi 1200 x 1200 dpi çözünürlükte her türlü baskı malzemesine herhangi bir ön kaplama olmadan en yüksek kalitede baskı yapma iddiasını taşıyan sınıfının en dikkat çeken makinesi olacak."

Aras Makina Genel Müdürü Hamdi Kaymak?ın, Grup adına drupa 2016 ile ilgili görüşleri şöyle:

Drupa 2016 fuarı Türkiye pazarı ve şirketiniz için ne ifade etmektedir?

"Aras Grup olarak biz 1974 yılından bu yana matbaacılık sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Matbaacılığa dair ne varsa büyük çoğunlukla bizim ürünün gamımız da yer almaktadır.

Aras Makina olarak ta sektörün iyi bildiği kendi alanların da teknoloji liderliği yapmakta olan 24 üretici firmanın Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. Yine bu firmalardan bazıları için yakın pazarlarımız olan Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkeler de de bu ürünlerin temsilciliğini yapıyoruz.

Drupa 2016 çok önemli bir fuar. Tüm drupa fuarları çok önemliydi ve bu önemini hala devam ettirmektedir. Fuara önem katan nedenlerden bir tanesi üretici firmalar yeni teknolojilerinin uzun yıllardır ilk olarak bu fuarda sergilemeleridir.

Drupa 2016 fuarında da bazı makinelere ilişkin yeni teknolojik tanıtımları gözlemleyeceğiz.

Aras Grup olarak da bu fuar bizim için çok önemli. Temsilciliğini yaptığımız firmalar içinde 18 adeti drupa?da stand açacaklar ve yeni teknolojilerini sergileyecekler. Yeni teknolojileri iki başlık altında tanımlayabiliriz. Birincisi şu an zaten üretilmekte olan makinaların geliştirilmiş, yeni fonksiyonlar eklenmiş versiyonlarını görme imkanı. Diğeri de ilk defa bu fuarda sergilenecek tamamen yeni model olarak lansmanları yapılan makineler.

Komori başta olmak üzere bizim temsilcisi olduğumuz üreticilerin çoğunluğu bu fuarda yeni teknolojilerini sergileyecekler. Komori, drupa 2016?da hem konvansiyonel hem de dijital teknolojilerde yeni makinelerini sergileyecek. Bunların iki tanesi dijital baskı makinesi. B1 formatında Impremia IS29 inkjet ve LANDA ile geliştirdiği B1 formatında su bazlı mürekkeple baskı yapan NS40 baskı makineleri. Özellikle ticari satışına drupa fuarı ile başlanacak olan Impremia IS29 inkjet baskı makinesi 1200 x 1200 dpi çözünürlükte her türlü baskı malzemesine herhangi bir ön kaplama olmadan en yüksek kalitede baskı yapma iddiasını taşıyan sınıfının en dikkat çeken makinesi olacak. Fuarda farklı malzemeler üzerine 3000 tabaka/saat hızında baskı demoları gerçekleştirilecek. Yine NS40 su bazlı nano mürekkep kullanan baskı makinesinde kağıt, karton, PVC, vb. bir çok farklı malzemeye canlı demolarda baskılar gerçekleştirilecek.

Yine Komori standında 2015 sonunda Avrupa?da lansmanını yaptığımız GX karton baskı makinesi konvansiyonel baskı makineleri içinde en çok dikkat çeken baskı makinesi olma iddiasında. 750 x 1050mm formatın da 18 bin tabaka/saat baskı hızında  özellikle  yüksek tirajlı, yüksek kalite de yüksek verimlilikteki baskıları hedefleyen, kamera kontrol sistemi dahil tüm otomasyonları standart olarak sunan bir makine.?

Ürün gamınız göz önünde bulundurulduğunda bu fuarda hangi markalar olacak ?

"drupa 2016 da aşağıdaki listedeki üreticilerimiz fuarda yeni teknolojilerini sergileyecekler:

BasysPrint Konvansiyonel CtCP sistemleri,

Canon Dijital baskı sistemleri,

Screen Dijital Baskı sistemleri,

Baldwin Kurutucu sistemleri,

Zhengrun otomotik taslama makineleri,

Kluge Varak yaldız Gofre kesim yapıştırma ve dosya yapma makineleri,

Sanwa Otomotik kesim makineleri,

Wen Chyuan Tam otomatik selefon ve UV Lak makineleri,

SBL Otomatik kesim ve varak makineleri,

MBO Katlama Makineleri,

Baumann giyotin sistemleri,

SMYTH İplik dikiş makineleri,

Honner Tel dikiş makineleri,

Ketchview Otomotik Serigrafi Baskı makineleri,

Rotatek bobin ofset baskı makineleri,

Labelman Etiket baskı makineleri,

Kuen Yuh Flekso ve Rotogravür baskı makineleri"

drupa fuarları bu yıldan itibaren üç yıllık periyoda giriyor. Fuar aralığının düşürülmesini nasıl değerlendirirsiniz?

"Her sektörde olduğu gibi fuarcılık sektörü de değişim gösteriyor. En son IPEX fuarı katılımcı firmalar ve ziyaretçiler açısından hayal kırıklığı oldu. Bundan sonraki IPEX fuarı nasıl görünümünde olacak soru işaretleriyle dolu. drupa fuarı IPEX fuarının da fonksiyonlarını içine almak amacıyla 3 yıl aralıklarla yapılma kararını aldı. Üretici firmalar için yüksek maliyetli organizasyon olmakla birlikte, matbaa sektörü açısında 3 yıllık periyod bizce olumlu olacaktır.

Basım Endüstrisinin olimpiyadı olan bu fuarın kapsamının hangi alanda olacağını düşünüyorsunuz?

"drupa fuarında en fazla yenilik ve yeni makine lansmanının dijital baskı alanında olduğunu gözlemleyeceğiz. Hem dijital baskı makinesi üreten üreticiler hem de konvansiyonel üretici olup dijital alan da faaliyet gösteren firmaların bu fuarda ağırlık olarak dijital makine sunumlarının daha çok ilgi toplayacağını düşünmekteyiz."

Hangi standlarda hangi elemanlarınızla yer alacaksınız?

"Biz Aras Grup olarak drupa fuarında 10 kişilik bir ekiple yer alacağız. Hem satış hem teknik ekibimizle fuar süresince Türkiye?den gelen matbaacılarımıza yeni teknolojilerin tanıtımında standlarda yardımcı olacağız."


Tel

:

+90 212 629 04 33

Faks

:

+90 212 629 05 46

Mail

:

arasgrup@arasgrup.com.tr 

Aras GRUP 2015